İhtiyacınız Olan Krediyi Hemen Şimdi Hesaplayın.

Bankalara Ait Düşük Faizli ihtiyaç Kredileri


İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük tutarlı ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullanılan kredi türüdür. İhtiyaç kredileri evlilik, beyaz eşya alımı, eğitim,sağlık, tatil, cep telefonu alımı gibi birçok durumda ve acil ama rakamı küçük borçların karşılanmasında talep edilen bir kredi çeşididir. Günümüzde bankalar ihtiyaç kredisi taleplerini artık müşterilerin şubeye gitmeden sms ve internet yolu ile cevaplayabilmektedirler. İhtiyaç Kredisi kullanımında nelere dikkat etmek gerekir ? İhtiyaç kredisi hepimizin aslında hiç istemediği ama genel hayat şartlarından dolayı kullanmaya mecbur kaldığımız durumlardan biridir. Peki ama kredi kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

  • Öncelikle bu krediye ihtiyacınız var mı? Sorusuna net bir cevap vermelisiniz. Ben alayım kenarda bulunsun nasıl olsa kullanırım diyerek kredi çekilmesi sizi zarara uğratır. Unutmayın ki her aldığınız krediyi geri öderken banka faiziyle beraber ödersiniz.
  • Almayı düşündüğünüz kredinin miktarını ve geri ödeme yapabileceğiniz aylık tutarı iyi hesaplayın. Fazladan kredi almak size zarar verir.
  • İhtiyaç kredisi türünü iyi belirleyin. Unutmayın bankaların her krediye farklı bir kampanyası olabilir. Düğün yapacaksanız düğün kredisi, tedavi için sağlık kredisi, tatile gidecekseniz tatil kredisi, eğitiminiz için ise eğitim kredisi almaya özen gösterin.
  • Kredi Vadesini kendiniz belirleyin. Aldığınız krediyi geri öderken vadeyi ne kadar kısa tutarsanız o kadar az faiz ödemiş olursunuz. Tabi vadeyi kısaltırken aylık ödeme miktarınızı da yükseltmiş olursunuz. Ödeme gücünüzü de iyi hesaplayıp dengeyi iyi kurmak gerekir.
  • Kredi faiz oranlarını her gün takip edin. Banka faiz oranları günden güne, bankada bankaya hatta şubeden şubeye değişkenlik gösterebilir.
  • Kredi kullanırken devamlı çalıştığınız bankadan kullanmaya öncelik verin. Otomatik talimat verdiğiniz banka size daha uygun koşullarda kredi verecektir. Ayrıca dosya masrafları için pazarlıkta yapabilirsiniz.
  • İhtiyaç kredisi talep ederken bankalar sizden dosya masrafı, expertiz bedeli ve hayat sigortası gibi birçok masraf kalemi talep edebilir. Krediyi daha düşük faizile alayım derken diğer masraf kalemlerinin tutarının fazlalığından daha yüksek masrafla kredi anlaşması yapmış olabilirsiniz.
  • Dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, expertiz bedeli ve hayat sigortası gibi bankanın talep ettiği masraf kalemlerinde pazarlık yapabilirsiniz. Özellikle hayat sigortasını illa kredi aldığınız bankadan yapmak zorunda değilsiniz. Farklı bir firmadan da yapabilirsiniz.
  • En uygun krediyi bulmanız için banka tekliflerini mutlaka karşılaştırın. Uygun.com üzerinden tüm bankaların anlık kredi faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz.
  • Kredi sözleşmesini dikkatli okuyun. İmzalamadan önce 1 gün inceleme hakkınız vardır.