İhtiyacınız Olan Krediyi Hemen Şimdi Hesaplayın.

Bankalara Ait Düşük Faizli ihtiyaç Kredileri


Taşıt Kredisi

Birçok kişinin sahip olmak istediği otomobil artık lüks olmaktan çıkıyor ve temel ihtiyaçlar listesinde yerini alıyor. Bir gereklilik haline gelen otomobil alımlarında araç alacaklara özel kredi ve kampanyalar bu süreci kolaylaştırıyor. Otomobil almak isteyenlerin yardımına taşıt kredisi koşuyor.

En Çok Sorulan Sorular

Otomobil almaya karar verenlerin aklını sayısız soru kurcalamaya başlıyor. Taşıt kredilerinin miktarları, faizleri, vadeleri derken işler biraz karışabiliyor. Taşıt kredisi almak isteyen birçok kişinin aklına benzer sorular takılıyor.

 • İhtiyaç kredisi alıp araç satın almak daha karlı olur mu?
 • Araç satın almaya karar verenlerin aklını kurcalayan en önemli soruların başında bu geliyor. İhtiyaç kredisi mi yoksa taşıt kredisi mi? Yüksek tutara sahip bir otomobil almak istiyorsanız taşıt kredisi tercih etmeniz gerekiyor çünkü ihtiyaç kredilerinde tutar çok yüksek olmuyor. İki kredi türünde de faiz ve vade oranları bankaya göre değişiyor. Yüksek tutarlı taşıt kredilerinde aracınızı rehin göstermeniz gerekiyor. Eğer bunu istemiyorsanız daha düşük oranlarda kredi çekebilir ya da ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz.

 • İkinci el otomobil alırken taşıt kredisi kullanılabilir mi?
 • Taşıt kredisini ikinci el otomobiller için de kullanmak mümkün. Fakat bankalar ikinci el otomobiller için yaş sınırı koyuyor ve bu sınır genellikle beş yıl dolaylarında seyrediyor.

 • Taşıt kredisinden cayma hakkı var mı?
 • Taşıt krediniz onaylandıktan sonra cayma hakkınız var. Ancak bunu krediyi almanızdan sonra 14 gün içinde kredi verene bildirmeniz gerekiyor.

 • Taşıt kredisi bitmeden rehinli araç satılabilir mi?
 • Araç satışı yapmanızda yasal bir engel bulunmuyor fakat bu satışın gerçekleşmesi için kredi aldığınız bankanın izni gerekiyor.

  Kredi Hesaplama Tablosu

  Taşıt kredisi hesaplamada aylık gelir, alınmak istenen araç ve durumu önemli noktaların başında geliyor. Sıfır araçlarda ve ikinci el araçlarda fatura ve kasko değerlerine göre verilen kredi değerleri değişiklik gösteriyor. 150 bin TL değerinde sıfır bir araç için banka 95 bin TL’ye varan taşıt kredisi verebiliyor. Şartlar bankaya ve kredi alanın durumuna göre değişiyor. Alınacak olan aracın üzerinde ipotek kaydının olmaması ise diğer önemli bir nokta.

  En Çok Talep Edilenler

  Taşıt kredisi almak isteyenlerden bankalar tarafından en çok talep edilen nokta aracın rehin olarak alınması. Düzenli ödemelere sahip kişilerin daha kolay kredi aldığı bankalarda ikinci el otomobiller için kredi çekenlerden bir takım talepleri bulunuyor. Sıfır araçlarda fatura bedeli ikinci el araçlarda ise kasko bedeli önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Taşıt kredisinde vadeler genellikle 48 aya kadar uzatılıyor ve bu vadelerin faizleri kredi çeken kişilerin ödeme sıklığına ve miktarına göre değişiklik gösterebiliyor. Taşıt kredisi almak isteyenlerin karşısına çıkan engellerin başında ise yüksek faiz oranları yer alıyor. Faiz oranları bankadan bankaya değişse de bu oranların daha düşük olması kredi çekenler tarafından bekleniyor.