• ÇAĞRI MERKEZİ
  • ι
  • 0850 532 1 522
Hayalinizdeki tatile uygun uçak bileti ile başlayın.

Uçaklarda El Bagajı Kuralları

Uçaklarda El Bagajı Kuralları
Uçaklarda El Bagajı Kuralları
Havayoluyla seyahat hem zamandan tasarruf sağladığı hem de oldukça konforlu olmasından dolayı diğer yollara göre daha çok tercih edilmektedir. İş seyahatlerinin yanı sıra tatil amaçlı gerçekleştirilen seyahatlerin büyük çoğunluğu için hizmet veren havayollarının uçuş konusunda bagaj kısıtlamaları ve kurallarına dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Havayoluyla seyahat hem zamandan tasarruf sağladığı hem de oldukça konforlu olmasından dolayı diğer yollara göre daha çok tercih edilmektedir. İş seyahatlerinin yanı sıra tatil amaçlı gerçekleştirilen seyahatlerin büyük çoğunluğu için hizmet veren havayollarının uçuş konusunda bagaj kısıtlamaları ve kurallarına dikkat etmeniz oldukça önemli. Aksi veya şüpheli durumlarda bütün havayollarının yolcuyu kabul etmeme veya biletini iptal etme hakkı da bulunuyor.

Uçaklarla seyahat etmeyi düşünüyorsanız iki türlü bagaj bulunduğunu da belirtelim. Bunlar el bagajı ve uçak altı bagajı olarak ayrılan ve farklı kuralları olan türler.

Uçak kabininde yanınıza alabileceğiniz bagaj türü el bagajıdır. Bu yazımızda da sizler için genel olarak bütün hava yollarının el bagajları kuralları, el bagajlarında neler olabilir veya olamaz hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Ayrıca her hava yolunun el bagajları konusunda da belirli sınırlandırmalar olduğunu, kilo ve boyut açısından uygun olmayan bagajları da uçak altı bagajı olarak kabul edildiğini belirtelim. Bütün hava yollarının el bagajları kuralları hakkında ayrıntılı bilgiyi de web sitemizde bulabilirsiniz.

 

El Bagajında Sıvı Taşıma Kuralları Nelerdir?

Uçağa 100 mL boyutunu aşmayan (gıda ve banyo/kişisel bakım malzemeleri de dâhil olmak üzere ) bütün sıvıları, kapalı kaplar halinde sokabilirsiniz. Ayrıca bütün sıvılar bir litreyi aşmayacak şekilde şeffaf açılır, kapanır bir plastik poşet içinde olmalıdır. Kişi başına sadece bir plastik torbaya izin verildiğini de belirtelim.

Ortak olarak belirlenen kurallar kapsamında el bagajında yanınıza alabileceğiniz sıvıların listesi;

  • Tüm içecekler, su dahil.
  • Kozmetik ürünler;  Dudak parlatıcısı, fondöten, maskara gibi yarı sıvı makyaj ürünleri=
  • Banyo malzemeleri; tıraş köpüğü, kremler, losyonlar, yağlar, diş macunu, saç jölesi, şampuan, lens solüsyonu, saç spreyi ve diğer sıvı ya da yarı sıvı malzemeler.
  • Sıvı yada yarı sıvı olan yiyecekler; çorba, bal, reçel, yağ, yoğurt vb.
  • Macun, jel veya sprey kıvamında olan diğer maddeler.
  • Tıbbı içerikli hayati önem taşıyan sıvılar
  • Özel perhiz ihtiyaçlarına yardımcı sıvı veya yarı sıvılar.
  • Bebek maması ve bebek sütü gibi gıdalar.

Havaalanı Güvenliğinde Yiyecek Kontrolü?

El bagajlarında sıvı veya yarı sıvı bütün maddeler sıvı kuralları kapsamında 100 mL daha küçük kaplarda toplamda bir litreyi aşmayacak şekildeyse sorun yaşanmamaktadır. Aksi durumda bu gıdalar uçak altı bagajına verilmektedir.

Eğer katı maddelerse herhangi bir sorun yaşanmadan yanınıza alabilirsiniz. Fakat bazı özel durumlarda kokan veya kokması muhtemel bazı gıdalara da el bagajında izin verilmemektedir. Bu gibi durumda seyahat edeceğiniz hava yolu firmasını arayarak bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Eğer yurt dışı seyahatine çıkıyorsanız bu durumda gideceğiniz ülkenin gıda kısıtlamasına da dikkat etmenizi öneririz. Tohum, et ve meyve gibi bazı gıdalarla seyahat etmenize izin verilmemektedir.

El Bagajında Yiyecek Taşınabilir Mi?

Havaalanı güvenliğinden geçen bütün katı gıdaları el bagajı kapsamında yanınıza alabilirisiniz. Sıvı kısıtlaması yine aynı kurallar kapsamında geçerlidir.

Kabin İçinde El Bagajında Tatlı veya Şekerleme Taşınabilir Mi?

El bagajında sıvı kısıtlamasına takılmayan tatlı veya şekerlemeleri el bagajınızda yanınıza aşabilirsiniz.

El Bagajında Elektronik Alet Kısıtlaması

El bagajında hemen hemen bütün elektronik eşyalara izin verilmektedir. Fakat elektronik eşyalarınızdan telefon veya laptop gibi aletlerin şarjının dolu olması gerekmektedir. Kontroller sırasında açılmayan elektronik aletlerin uçağa alınması görevlinin veya havayolunun insiyatifine bağlıdır.

Yurt dışına seyahat ediyorsanız bazı elektronik eşyalarda kısıtlama getirilmiştir. Boyutları belirtilenden büyük olan akıllı telefon, bilgisayar veya tabletler el bagajı olarak hatta uçak altı bagajı olarak dahi kabul edilmemektedir. Hava yollarının böyle bir kısıtlaması olup olmadığına dair bilgilere havayolunun resmi web sitesinde öğrenebilirsiniz.

El Bagajında İzin Verilen Elektronik Eşyalar Taşınabilir Mi?

El bagajında izin verilen elektronik eşyalar arasında telefon, laptop, tablet, saç kurutma makinesi, düzleştirici, saç maşası, kamera, seyahat ütüsü ve elektrikli tıraş makinesi gibi eşyalar yer almaktadır.

El Bagajında Makyaj Malzemesi Taşınabilir Mi?

El bagajlarında makyaj malzemelerinin sıvı veya yarı sıvı olmaları durumunda, sıvı taşıma kuralları kapsamında uygunsa izin verilmektedir. Bunun dışında ruj, göz kalemi, kapatıcı, allık dâhil olmak üzere bütün makyaj malzemelerinizi el bagajınızda taşıyabilirsiniz.

Tüm kozmetik malzemeler, , kişi başı bir tane şeffaf, açılır kapanır çantaya sığmalıdır.

Uçağa Aerosol Ürünler Alınabilir Mi?

Uçağa aerosol ürünler 100 ML boyutunu aşmadığı sürece taşınabilmektedir. Saç spreyi veya deodorant gibi ürünlerde aerosol ürünler sınıfında olup sıvı kısıtlaması kapsamında tutulmaktadır.

El Bagajında Parfüm Taşınabilir Mi?

El bagajınızda 100 mL veya daha küçük kutular da bulunan parfümlere de sıvı ürünler kısıtlamaları kapsamında izin verilmektedir. Eğer havalimanı içindeki duty-free’den parfüm almaya karar verirseniz, havaalanı görevlileri bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapacaklardır.

El Bagajında Şemsiye Taşınabilir Mi?

El bagajlarında hem de uçak altı bagajlarında, seyahat boyu veya normal şemsiye taşınmasına izin verilmektedir.

El Bagajında Örgü Şişi veya İğne Taşınabilir Mi?

Uçakta yanınıza örgü şişi veya dikiş iğnesi alınması konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.  Fakat bazı hava yolları delici aletler konusunda kısıtlamalara sahip olduğundan seyahat edeceğiniz hava yolunun resmi web sitesinden bu bilgiye ulaşabilir veya müşteri hizmetlerini arayarak daha net bilgi alabilirsiniz.

El Bagajında Makas ve Tırnak Makası Taşınabilir Mi?

El bagajlarında 6cm’den daha küçük bıçakları olan makaslara izin verilmektedir. Tırnak makası veya yuvarlak uçlu çocuk makaslarına da el bagajlarında izin verişmektedir. 6 cm yada daha uzun bıçağa sahip makaslar sadece uçak altı bagajında kabul edilmektedir. Tırnak makasları da el bagajlarında taşınabilmektedir.

El Bagajında Jilet veya Tıraş Bıçağı Taşınabilir Mi?

El bagajlarında tek kullanımlık jilet taşınmasına izin verilmektedir. Fakat kullanılan başlıklı bıçaklara izin verilmemektedir.

El Bagajında Çakmak Taşınabilir Mi?

El bagajlarında kişi başı sadece bir adet çakmağa izin verilmektedir ve bagajda değil kişinin üstünde taşınması koşuluyla. Çakmağınızın şeffaf ve açılır kapanır bir çantaya/poşette taşınmasına izin verilmektedir. El bagajı veya uçak altı bagajlarında çakmağa izin verilmemektedir.

El Bagajında Elektronik Sigara Taşınabilir Mi?

Elektronik sigaralar konusunda her hava yolunun ayrı bir prosedürü olsa da uçak altı bagajında taşınmaması konusunda kesin bir netlik mevcuttur. El bagajlarında elektronik sigara taşınmasına da izin verilmektedir. Fakat elektronik sigara likitinin sıvı prosedürüne uyması gerekmektedir. Ayrıca şeffaf bir poşette taşınması gerekmektedir.

Buna ek olarak bazı ülkelerde elektronik sigara kullanımının yasak olduğunu, yurt dışına seyahat edeceğini ülkede elektronik sigaraya izinlerini gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Bütün hava yollarında uçak içinde elektronik sigara içilmesine izin verilmemektedir.

El Bagajında İş Takımlarını Taşınabilir Mi?

El bagajlarında herhangi bir kazaya neden olmamaları için iş takımlarına izin verilmemektedir. Testere, tornavida, çekiç, İngiliz anahtarı, kazayağı, cıvata ya da çivi tabancası, kerpeten, matkap ve matkap ucu, ya da 6cm’den uzun bıçağa sahip bütün malzemeler uçak altı bagajında taşınabilir.

El Bagajında Gelinlik Taşınabilir Mi?

Hava yolu firmalarının izinleri ve boyutlarıyla uyuştuğu sürede el bagajınız olarak gelinliğinizi de yanınıza alabilirisiniz. Fakat seyahat sigortanızın gelinliğinizi karşılayıp karşılamadığı konusunda dikkatli olmanızı öneririz. Ayrıntılı bilgi için müşteri hizmetleriyle görüşmenizi öneririz. Boyut olarak büyük olan gelinlikleri el bagajı kapsamında taşınmasına izin verilmeyebilir.

El Bagajında Müzik Aleti Taşınabilir Mi?

El bagajı olarak müzikal aletinizi yanınıza alabilirisiniz. Fakat müzik aletiniz büükse ve uçak kabinine sığmayacak boyutlardaysa uçak altı bagajına vermeniz gerekmektedir.

Her hava yolunun müzik aletleriyle ilgili ayrı bir prosedürü bulunmakta olup seyahat sigortanızın müzik aletinizi de kapsadığından emin olarak kazalardan zararsız çıkabilirsiniz.

El Bagajı Olarak Evcil Hayvan Taşınabilir Mi?

Evcil hayvanların bazıları uçak kabinine el bagajı kapsamında kabul edilirken bazıları kabul edilmemektedir. Fakat genel olarak her hava yolunun farklı bir prosedürü bulunmaktadır. Belirli cinsler ve büyüklükteki hayvanların taşınmasına izin verilmemektedir. Hava yollarının evcil hayvan prosedürlerini web sitemizde bulabilir veya hava yolunu arayarak da bilgi alabilirsiniz.

 

HABERLER & DUYURULAR Tümünü Gör »
İran Gezi Rehberi
İran Gezi Rehberi
İran, önyargıları kırmanın zamanı çoktan gelen ülke… Pek çoğunuzun okurken bile tereddütte kalacağı aslında görüldüğü gibi olmayacak bir seyahate hazır mısınız? ‘’Yıllardır gizlenen bu güzelliği’’ hep birlikte keşfetmeye ne dersiniz? Bugün sizler içi... devamı »
Dünyanın En Ünlü 6 Müzik Festivali
Dünyanın En Ünlü 6 Müzik Festivali
Müzik festivalleri, dünyanın her tarafından farklı din, dil, ırk ve kültürlere ait insanların bir araya gelerek, bütün farklılıklarından arındıkları ve tek konuştukları dilin müzik ve sanat olduğunu hissettikleri en harika organizasyonlar. Aslında in... devamı »
İzmir’in En Şirin Yeri: Urla
İzmir’in En Şirin Yeri: Urla
Doğasında kaybettiğimiz her şeyi; kendimizi, hayallerimizi, aşklarımızı bulduğumuz cennet, Urla. Hala beach clublar, lüks oteller tarafından saldırıya uğramamış tertemiz, ıssız koylarında derin bir nefes alabilme, hayatı yavaşlatabilme fırsatı veriy... devamı »
Dünyanın En Soğuk 4 Ülkesi
Dünyanın En Soğuk 4 Ülkesi
Bu sene kara kışa yeterince doyamadık diyorsanız hiç de karamsarlaşmaya gerek yok. Kış mevsiminin doyasıya yaşandığı ülkelerde kendiniz için küçük bir kış tatili kaçamağı yapabilirisiniz. Dışarısı -30 derece olduğunda hayatın durduğunu mu sanıyorsunu... devamı »
Dünya Çapında Ünlü İspanya Festivalleri
Dünya Çapında Ünlü İspanya Festivalleri
Dünya çapında ünlü İspanya Festivallerini Uygun.com takipçileri için derledik.... devamı »
En Ucuz Uçak Bileti Dönemleri İçin 8 Tüyo
En Ucuz Uçak Bileti Dönemleri İçin 8 Tüyo
En ucuz uçak bileti alma dönemlerini Uygun.com takipçileri için derledik. Uçak bileti alırken size faydalı olabileceğini umuyoruz.... devamı »
Bize Katılın :
facebook uçak bileti
twitter uçak bileti
google uçak bileti
pinterest uçak bileti
android uçak bileti uygulaması
apple uçak bileti uygulaması
Uçak Bileti Apps:

İptal - İade ve Değişiklik işleleriniz için 0850 532 15 22 nolu telefon üzerinden Haftaiçi 09:00 - 18:00 arası ve Cumartesi 09:00 - 14:00 arası diğer gün ve mesai dışında saat 23:00 'e kadar 0533 370 80 78 nolu nöbetçi telefonunu arayabilirsiniz. Uygun.com üzerinden yapılan tüm işlemler Tursab üyesi A Grubu ( Üye No: 9681 ) Seyahat acentası olan " ADMİN TOUR" tarafından yapılmaktadır.

© 2016 - Her hakkı saklıdır. Uygun.Com