• ÇAĞRI MERKEZİ
  • ι
  • 0850 532 1 522
Ucuza uçak bileti al!
800'ün üzerinde hava yolu firmasını kıyaslayın...

Diyarbakır

DİYARBAKIR UCUZ UÇAK BİLETİ 

Diyarbakır uçak bileti fiyatlarını sorgulamak ve en uygun Diyarbakır uçak bileti almak için havayolları ofisleri yada seyahat acentalarına gitmenize gerek yok. Uygun.com size en ucuz Diyarbakır uçak bileti fiyatlarını sunar. Diyarbakır Havalimanına uçuş gerçekleştiren Türk Hava Yolları, Atlasglobal, Onur Air, Pegasus, Sunexpress ve Anadolujet gibi tüm havayollarının uçuşlarını, sefer saatleri, kampanyalarını ve promosyonlarını Uygun.com üzerinden tek ekranda görür kendinize en uygun uçak biletini 9 taksite kadar vade yaparak satın alabilirsiniz.

DİYARBAKIR HAKKINDA

Güneydoğu Bölgesinin en büyük ili olan Diyarbakır tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Diyarbakır bölgesinin en eski ismi Asur kaynaklarında Amid olarak geçmektedir. Diyarbekir ismi ise, Arabistan’dan göç eden Bekr Kabîlesinin  Dicle civârına yerleşmesiyle bu bölgeye “Bekrlerin Diyârı” mânâsına gelen Diyâr-ı Bekr ismi verilmiştir. Zamanla bu isim Diyarbekir olarak söylenmeye başlanmış ve 1937 senesinde ise Diyarbakır olarak değiştirilmiştir. Diyarbakır'da sert bir kara iklimi egemendir. Yazları çok sıcak geçer fakat kışları Doğu Anadolu Bölgesi kadar soğuk geçmez. Bunun başlıca nedeni Güneydoğu Toroslar yayının kuzeyden gelen soğuk rüzgârları kesmesidir.

GEZİLECEK YERLER

Diyarbakır denilince ilk akla gelen yer UNESCO (Dünya Kültür Mirası) listesine de alınan surlarıdır. Dünyanın en eski ve en sağlam surlarından olan Diyarbakır kalesi Çin Seddi'nden sonra en uzun surdur. Diyarbakır kalesi,5.700 metre uzunluğunda,10-12 metre yüksekliğinde, 3-5 metre,82 adet burcu, 4 yöne açılan ana kapıları bulunmaktadır. Burçlar üzerindeki görkemli kabartmalar ve kitabeleriyle dünyanın ender kalelerindendir. Gazi Caddesi’nde bulunan Ulucami Anadolu’nun ilk camisi, İslam âleminin beşinci Harem-i Şerif’i kabul edilir . İlk önce Pagan dönemine ait bir tapınak iken, daha sonra Mar Toma adıyla kilise olarak kullanılmış, kentin 639 yılından sonra Müslümanların egemenliğine geçmesiyle birlikte Cami-i Kebir adıyla camiye dönüştürülmüştür. 1156-1179 yılları arasında Nisanoğulları döneminde Ebul Kasım Ali tarafından yaptırılan Hz. Süleyman Camisi Diyarbakır’ın Müslümanlar tarafından alınması sırasında şehit düşen 27 sahabenin burada defnedilmesi nedeniyle bir ziyaret ve ibadet yerine dönüşmüştür. Akkoyunlu Kasım Han tarafından yaptırılan Şeyh Mutahhar Camisi’nin dört sütun üzerinde duran ve ilginç bir mimariye sahip olan Dört Ayaklı Minare de görülmesi gereken eserlerden biridir. Kentte birçok kilise de bulunmaktadır. Bunların başlıcaları bir Süryani kilisesi olan Meryem Ana Kilisesi, Ortadoğu’daki en büyük Ermeni kilisesi olan Surp Giragos Kilisesi, İçkalede bulunan St. George Kilisesi, Katolik Keldanilere ait Mar Petyun Kilisesi, Katolik Ermanilere ait Surp Sarkis Kilisesi’dir. Sülüklü Han, Deliler Hanı ve kahvaltısı ile ünlü olan Hasan Paşa Han günümüzde turistik tesis olarak hizmet vermektedir. Siyah bazalt taş kullanılarak yapılan geleneksel Diyarbakır evlerinden bazıları günümüzde müze veya cafe olarak hizmet vermektedir. Bunların en önemlileri 35 yaş şiiri ile ünlü Cahit Sıtkı Tarancı’nın Evi , Behram Paşa Konağı, Esma Ocak Evi, Ziya Gökalp Evi, İskender Paşa Konağı ve Ahmed Arif Edebiyat Muze Kutuphanesi’dir.  Ayrıca 15. yüzyılda Akkoyunlular tarafından yaptırılan ve 1. Dünya Savaş’ında karargâh olarak kullanıldığından 1935 yılında belediye tarafından satın alınıp Gazi Köşkü olarak adlandırılarak Atatürk’e armağan edilen köşk, Dicle Nehri üzerine inşa edilmiş olan tarihi On Gözlü Köprü ve Batman çayı üzerindeki dünyadaki taş köprüler içinde kemeri en geniş olan Malabadi Köprüsü Diyarbakır’da görülmesi gereken önemli tarihi yapılardır.

 

 

NE YENİR

Karpuzu ile meşhur olan Diyarbakır yemek kültürü açısından çok zengindir. Güne önce Tarihi Hasan Paşa Hanı’nda serpme köy kahvaltısı yaparak başlayın. Gün içinde şehirdeki birçok restoranda bulabileceğiniz kaburga dolması, mumbar, cartlak kebabı olarak da bilinen ciğer kebabı şehrin bilinen ve yaygın bulunan lezzetleridir. Diyarbakır’ın en ünlü tatlısı Burma Kadayıftır. Şehrin her yerinde bu tatlıyı satan dükkanları bulabilirsiniz.  

NE ALINIR

El sanatları, hasır bilezik, kiniş gerdanlık, gümüş işlemeli nalın ve çekmeceler kuyumcuların beğenilen ürünleridir. Köylerden el dokuması halı ve kilim üretimi yapılmaktadır. Ayrıca yöreye özgü örgü peynir ve burma kadayıf da hediyelik ürünler içinde yerini almaktadır.

 

KONAKLAMA

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş, en kalabalık ve en modern şehirlerinden biri olması nedeniyle Diyarbakır’da her kesime hitap edebilecek konaklama seçenekleri bulunmaktadır. 


HAVALİMANI ULAŞIM

Diyarbakır Havalimanı Şehir Merkezine 10 km uzaklıkta olup her uçuştan önce ve sonra belediye otobüsü seferleri ile şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Z2 hat numaralı otobüsler Havalimanı-Newroz Parkı-Zümrütkent-Banvit-Göletlipark-Yenihal-Toptancılar-Kantar-Migros-Urfayolu-Tesisler-Batıkent-Koşuyolu-Gevran-Adliye-Dağkapı-Üniversite güzergahında her yirmi dakikada sefer yapmaktadır.  Daha güncel bilgileri belediyenin web sitesinden veya 0412 229 4880 nolu ulaşım hizmetlerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca araç kiralama firmaları ve taksilerle de ulaşım sağlanabilmektedir. 

Bize Katılın :
facebook uçak bileti
twitter uçak bileti
google uçak bileti
pinterest uçak bileti
android uçak bileti uygulaması
apple uçak bileti uygulaması
Uçak Bileti Apps:

İptal - İade ve Değişiklik işleleriniz için 0850 532 15 22 nolu telefon üzerinden Haftaiçi 09:00 - 18:00 arası ve Cumartesi 09:00 - 14:00 arası diğer gün ve mesai dışında saat 23:00 'e kadar 0533 370 80 78 nolu nöbetçi telefonunu arayabilirsiniz. Uygun.com üzerinden yapılan tüm işlemler Tursab üyesi A Grubu ( Üye No: 9681 ) Seyahat acentası olan " ADMİN TOUR" tarafından yapılmaktadır.

© 2016 - Her hakkı saklıdır. Uygun.Com